Čo je erektilná dysfunkcia?

Proces erekcie zahŕňa mozog, nervy, hormóny, svaly a obehový systém. Tieto systémy spolupracujú tak, aby penis prekrvili. Muž s erektilnou dysfunkciou má problémy so získaním alebo udržaním si erekcie pri pohlavnom styku. Niektorí muži s erektilnou dysfunkciou sú úplne neschopní dosiahnuť erekciu. Iní majú problémy s udržaním erekcie len kratší čas.

Existuje mnoho možných príčin erektilnej dysfunkcie a mnohé z nich sú liečiteľné. Prečítajte si viac informácií o príčinách erektilnej dysfunkcie a o tom, ako ich liečiť.

Aká je prevalencia erektilnej dysfunkcie?

ED sa vyskytuje častejšie u starších mužov, ale postihuje vo veľkom počte aj mladších mužov. Univerzita vo Wisconsine hlási približnú koreláciu medzi percentom mužov postihnutých miernou až strednou erektilnou dysfunkciou a ich desaťročím v živote. Napríklad približne 50 percent mužov vo veku 50 rokov a 60 percent mužov vo veku 60 rokov má miernu erektilnú dysfunkciu.

Môžete sa cítiť v rozpakoch hovoriť o svojom probléme s vaším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Avšak, vaša úprimnosť bude stáť za to, pretože vďaka správnej diagnostike a liečbe môžete čeliť tomuto problému.

Erektilná dysfunkcia u mladých mužov

Štúdia v časopise Journal of Sexual Medicinez júla 2013 naznačuje, že erektilná dysfunkcia je u mladších mužov častejšia, než sa predpokladalo. Výskumníci zistili, že erektilná dysfunkciapostihla 26 percent dospelých mužov mladších ako 40 rokov. Takmer polovica týchto mladých mužov trpí ťažkou formou erektilnej dysfunkcie.

Táto miera je porovnateľná s tou preukázanou u starších mužov. Výskumníci tiež poznamenali, že mladší pacienti s erektilnou dysfunkciou majú vyššiu pravdepodobnosť fajčenia alebo užívania nelegálnych drog, než starší muži s erektilnou dysfunkciou.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/podpora-erekcie/

Príčiny erektilnej dysfunkcie

Existuje niekoľko potenciálnych fyzických a psychologických príčin erektilnej dysfunkcie. V niektorých prípadoch môže byť erektilná dysfunkcia skorým znakom vážneho zdravotného stavu.

Fyzické príčiny

Získanie a udržanie erekcie si vyžaduje zdravý krvný obeh. Upchaté cievy – stav známy ako ateroskleróza – je jednou z možných príčin erektilnej dysfunkcie. Vysoký krvný tlak môže tiež viesť k tomuto ochoreniu.

Erektilná dysfunkcia môže byť tiež príznakom cukrovky. Je to preto, že vysoké hladiny glukózy v krvi môžu poškodiť krvné cievy vrátane tých, ktorí sú zodpovedné za prísun krvi do penisu počas erekcie.

Obezita je rizikový faktor pre cukrovku a hypertenziu. Mladí ľudia s nadváhou by mali uskutočniť kroky na to, aby stratili prebytočné kilá.

Hormonálne poruchy, ako je napríklad nízka hladina testosterónu, môžu prispieť tiež k erektilnej dysfunkcii. Ďalšou možnou hormonálnou príčinou erektilnej dysfunkcie je zvýšená produkcia prolaktínu, hormónu produkovaného hypofýzou. Navyše i abnormálne vysoká alebo nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže mať za následok erektilnú dysfunkciu. Mladí muži, ktorí používajú steroidyna podporu budovania svalovej hmoty, sú tiež vo vyššom riziku získania erektilnej dysfunkcie.

Psychologické príčiny

Pocity sexuálneho vzrušenia, ktoré vedú k vzniku erekcie, sa začínajú v mozgu. Zdravotné stavy, ako je depresia a úzkosť, môžu s týmto procesom interferovať. Jedným z hlavných znakov depresie je odtiahnutie od vecí, ktoré kedysi priniesli potešenie, vrátane sexuálneho styku.

Stres súvisiaci s prácou, financiami a inými životnými udalosťami môže prispieť k erektilnej dysfunkcie. Alkohol a užívanie drog sú bežnými príčinami erektilnej dysfunkcie u mladých mužov. Problémy vo vzťahu a slabá komunikácia s partnerom môžu spôsobiť sexuálnu dysfunkciu u mužov i žien.

Liečba erektilnej dysfunkcie

Liečba príčiny erektilnej dysfunkcie môže pomôcť vyriešiť celkový problém. Zmeny životného štýlu urobia u niektorých mužov veľký rozdiel. Iní zase užívajú lieky, využívajú poradenstvo alebo iné liečebné postupy. Ignorovanie erektilnej dysfunkcie nie je múdre, a to najmä preto, že môže byť znakom iných zdravotných problémov.

Zdravé zmeny životného štýlu

Zdravšie stravovanie, častejšie cvičenie a strata hmotnosti môžu pomôcť minimalizovať problémy, ktoré predstavuje erektilná dysfunkcia. Zahodenie cigariet a zníženie užívania alkoholu je nielen múdre, ale môže tiež pomôcť pri erektilnej dysfunkcii.

Komunikácia s vašou partnerkou je nevyhnutná. Úzkosť s výkonnosti môže spájať ďalšie príčiny erektilnej dysfunkcie. Pomôcť vám môže terapeut alebo iný odborník na duševné zdravie. Liečba depresie môže napríklad pomôcť vyriešiť erektilnej dysfunkcie a priniesť aj ďalšie výhody.

Lieky na problémy s erekciou

Perorálne inhibítory fosfodiesterázy-5 (PDE5) môžu pomôcť pri liečbe erektilnej dysfunkcie. Tieto lieky sa odporúčajú pred ďalšími invazívnymi liečeniami. PDE5 je enzým, ktorý môže interferovať s účinkami oxidu dusnatého (NO). NO pomáha rozširovať krvné cievy v penise, aby sa zvýšilo prekrvenie a vytvorila sa erekcia. Viac info na: Tabletky na erekciu

Tri najznámejšie lieky určené na erektilnú dysfunkciu sú:

  1. sildenafil (Viagra)
  2. tadalafil (Cialis)
  3. vardenafil (Levitra)

Všetky tieto lieky dostanete len na lekársky predpis.

Vákuové zariadenia

Ak lieky nie sú veľmi úspešné, môžete zvážiť ďalšie liečebné možnosti. Zariadenia na obmedzenie vákua sú všeobecne bezpečné a účinné. široký sortimentu môžete nájsť tu: https://www.erotickyshop.sk/

Liečba zahŕňa umiestnenie valčeka okolo penisu. Vo vnútri tohto valčeka sa vytvára vákuum. To vedie k erekcii. Okolo koreňa penisu je umiestnená páska, aby sa erekcia uchovala, a potom je valček je odstránený. Páska sa musí odobrať po približne 30 minútach.

Operácia

Poslednou možnosťou pre mužov s erektilnou dysfunkciou je implantácia protézy do penisu. Jednoduché modely umožňujú penisu ohýbať sa smerom nadol pre močenie a nahor pre pohlavný styk.

Pokročilejšie implantáty umožňujú naplniť implantát tekutinou a vytvoriť erekciu. S touto operáciou sú spojené i riziká, pretože tie existujú pri akomkoľvek chirurgickom zákroku. Operácia by sa teda mala zvážiť len po zlyhaní iných stratégií.

Ostaňte pozitívne naladení

Erektilná dysfunkcia môže byť nepríjemnou témou k diskusii, najmä pre mladších mužov. Avšak pamätajte, že milióny mužov má rovnaký problém a že tento problém sa dá liečiť.

Je dôležité hľadať liečebné možnosti na erektilnú dysfunkciu, pretože môže byť príznakom iných zdravotných problémov. Riešenie situácie priamo u Vášho lekára povedie k rýchlejším a uspokojivým výsledkom.